JØRGEN DAHL MOE Fredag 12.01.24 SOPHIE ELLIS-BEXTOR Fredag 08.03.24 SOEN + special guest Søndag 17.03.24 JULIE BERGAN Fredag 26.01.24

Søk
Søk på www.rockefeller.no

Meny Nyhetsbrev
Meld deg på Rockefellers nyhetsmail.

Samarbeidspartnere

OBOS

Ticketmaster


 
Program << >>

Fredag 04/11-2022 Sentrum Scene
Oslo World
YOUSSOU N'DOUR


Mbalax-legendens første konsert på Oslo World

Dette er aller første gang Yossou N’Dour kommer til Oslo World. Det var på tide. Den senegalesiske artisten er en av de aller største artistene fra hjemlandet sitt, og har de siste 30 årene vært en av de mest gjenkjennelige afrikanske artistene på den internasjonale popscenen overhodet.

Han er vokst opp med tett tilknytning til griot-slekt gjennom morssiden av familien, og selv om han ikke strengt tatt er oppdratt i den tradisjonen, har det ofte vært fristende å se på N’Dours virke som en moderne variant av denne skalderollen, i måten rollen som musiker er blitt kombinert med historiefortelling og deltagelse på en rekke forskjellige områder. N’Dour er rett og slett en svært allsidig skikkelse: Han har et stort politisk engasjement og har vært minister i hjemlandet. Han har vært ambassadør for FNs matvareprogram siden 2000. Han har spilt i filmer, han har samarbeidet med et vell av ulike artister, fra Peter Gabriel på klassikeren So fra 1986 til Neneh Cherry, som han ga ut den trespråklige hiten «7 Seconds» med i 1994.

I fjor kom MBALAX ut. Navnet til albumet kommer fra sjangeren mbalax, den postkoloniale sjangeren som er svært utbredt i Senegal og Gambia, og som mange assosierer veldig sterkt med nettopp N’Dour. Gjennom deltagelse i band som Étoile de Dakar var han med på å prege sjangeren fra dens fremvekst på 70-tallet og fremover. Hans nye album kan sånn sett lyttes til som en karriereoppsummering, hvor N’Dours musikalske klokskap og egenartede stemme kommer til syne i hver eneste, makeløst fremførte låt. Den fungerer også glimrende som et første møte med musikken til en artist som har satt et umiskjennelig avtrykk, og som fortsetter å gjøre det.

Bill. kr. 550,- (A-kort kr. 440,-)
Honnør/student kr. 450,- (A-kort kr. 360,-)
+ bill.avg. 18 år leg.

18 års aldergrense med legitimasjonsplikt. Ingen vergeordning.

Dørene åpnes kl. 20.00.
Konsertstart kl. 21.00.


Legg til i kalender Share
Vi anbefaler også ...
 
Program RF JDSS
Torsdag
30.11.23
TONY HARNELL
An acoustic storyteller show
Fredag
01.12.23
HELLBILLIES
Fredag
01.12.23
Jul med
FRANSKA TRION
Fredag
01.12.23
BJØRN HELLFUCK
+ support: Pappasaft
Lørdag
02.12.23
VALENTOURETTES speller Jokke
– 20-årsjubileum
Support: Drakånis + The Vossa Rebels
Lørdag
02.12.23
NORGES CD- OG PLATEMESSE
– 35-årsjubileum
Lørdag
02.12.23
CALIBAN SESSIONS 2023
Black Debbath / Bare Egil Band / Jonas Alaska / Brut Boogaloo / Wisløff/Angelskår / Cult Member / Stuntbike / My Sensational Panda / Dudes / De Sørgelige Restene
Lørdag
02.12.23
KJARTAN LAURITZEN
+ support: Gæste Gutter
Søndag
03.12.23
A NEW VOICES XMAS 2023
Søndag
03.12.23
A NEW VOICES XMAS 2023
– Ekstrakonsert med fri aldersgrense
Tirsdag
05.12.23
THE INSPECTOR CLUZO
+ support: Nate Bergman
Onsdag
06.12.23
AFTENPODDEN
– Årsoppsummering
Onsdag
06.12.23
Strømløst:
TOM ROGER AADLAND
Onsdag
06.12.23
Klassekampen Musikkmagasinet
& Rockefeller presenterer:
POPQUIZ
Onsdag
06.12.23
DYLAN LEBLANC
+ support: Jesse Roper
Torsdag
07.12.23
BINGOKONGENS JULESPESIAL
Torsdag
07.12.23
BLOW – for Tom Waits
Gjester: Kathrine Thorborg Johansen / Mattias Hellberg / Andrea Rydin / Asbjørn Ribe / Pål Christian Eggen / Jørund Flaa
Fredag
08.12.23
BOLLYWOOD RETRO PARTY
Fredag
08.12.23
DELILLOS
Fredag
08.12.23
FELBERG’S ROCK’N’ROLL X-MAS
+ support: Skvadron

Design og implementasjon: JPG Jungelpatruljen